Robert Bellan
režisér, herec, scénárista, prozaik
* 27.07.1966 

Robert Bellan

Robert Bellan se narodil 27. července 1966 v Hodoníně, kde také absolvoval základní školní docházku a gymnázium. S divadlem začal už v Hodoníně, představil se v divadelní hře od J. Šotoly Možná je na střeše kůň. Po krátkém hereckém angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě (1985–1986) přešel do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde jako herec působil od roku 1988 do roku 2001. První zkušenosti s autorsko-divadelní režií získal v recesistické skupině Divadla Parodyje. V roce 2000 vzniklo pro Malou scénu Slováckého divadla autorské představení Rychlé šípy , které od svého uvedení získalo mnohá ocenění odborné i laické veřejnosti a hraje se dodnes. O rok později ukončil Robert Bellan hereckou kariéru a odešel jako režisér do Městských divadel pražských (divadlo Rokoko), kde působil téměř dva roky. Od té doby je na tzv. „volné noze“ a režijně spolupracuje s divadly v Uherském Hradišti, Praze, Olomouci, Zlíně, Českých Budějovicích či Pardubicích v jednom případě i v zahraničí ve Vancouveru. Je známý především jako režisér komedií, které pravidelně získávají ocenění. 4× získal ocenění v anketě Slovácký Oscar, 2× zvítězil v divácké soutěži Grand festival smíchu v Pardubicích, stal se vítězem pražského festivalu Dítě v Dlouhé a další. Věnuje se také dramatizaci literárních předloh např. Rychlé šípy, Kocourkov, Milenci z bedny a psaní scénářů pro různé zábavné pořady (Sportovec roku, Silvestry). Pro ochotnické divadlo ze Starého Města napsal dvě hry TV Tož tak, Talentmánija.

V roce 2013 vyšla jeho knižní prvotina Normální debil, na které pracoval asi deset let. Kniha s autobiografickými prvky zachycuje příběh jednoho puberťáka ze sedmdesátých let, který se odehrává částečně v Hodoníně a částečně ve východních Čechách. O dva roky později převedl R. Bellan děj knihy na divadelní prkna. Hru nastudovalo profesionální divadlo PECKA, které vzniklo u příležitosti realizace této „retro komedie“.


Použitá literatura:
BELLAN, Robert. Normální debil. 1. Vyd. [Ostrožská Nová Ves]: Galerie Dolmen, 2013. 90 s. ISBN 978-80-87303-19-1.
-bla-. Hodonínský rodák Bellan přivezl svou prvotinu. S humorem i nostalgií. Hodonínské listy. 2004. č. 5, s. 4.
ŠMÝD, Zdeněk. Normální debil pojednává o školství v normalizačním Hodoníně. Nové Slovácko. 2014. Roč. 4, č. 13 (25. 3.) s. 6. ISSN 1804-7203.